Cena elektrické energie na německé burze obnovila poklesy

07.02.2024 10:37

Cena elektrické energie na německé burze obnovila poklesy z minulého týdne a je na hranici 60 EUR pro 2Q24, emisní povolenky klesly pod 64 EUR/tunu

 
 
Cena elektrické energie na klíčové německé burze pro 2Q tohoto roku v tzv. base load po krátké přestávce z konce minulého týdne pokračuje na začátku toho nového opětovně v poklesu a je na hranici 60 EUR/MWh. Na začátku minulého týdne se přitom pohybovala kolem 67 EUR/MWh, na přelomu roku pak v blízkosti 80 EUR.



 
Roční kontrakty pro r2025 se dnes obchodují pod hranicí 80 EUR oproti cca 85 EUR ze začátku minulého týdne a oproti cca 100 EUR na začátku prosince a na přelomu roku. Pokles cen na klíčovém evropském trhu souvisí především s obavami o kondici německé potažmo celounijní ekonomiky. Oporu pokles nachází také v poklesu cen emisních povolenek, které reagují na stejnou notu.

Dalším faktorem jsou narůstající obavy ohledně možného zpomalení procesu snižování hlavních sazeb ze strany hlavních centrálních bank, především pak u amerického Fedu. V první polovině ledna trh dával prvnímu snížení už v březnu šanci přes 80% a nyní je to již jen kolem 47%. Delší období vyšších sazeb zvyšuje riziko propisování efektu sazeb do reálné ekonomiky, jinými slovy zvyšuje to obavy z možného ekonomického poklesu, což by byl pro energie další negativní motiv.



Ceny emisních povolenek se po krátkém růstu z přelomu roku vrací aktuálně na klesající trajektorii. Dnes jejich cena poklesla pod 64 EUR za tunu, což je nejméně za zhruba rok a půl. Ceny emisních povolenek klesají zhruba od poloviny loňského roku, kdy se pohybovaly kolem 100 EUR za tunu.

Hlavním důvodem pro pokles cen elektrické energie i emisních povolenek jsou klesající ceny zemního plynu a mizerný výhled pro evropský průmysl potažmo celý unijní ekonomický vývoj. Průmyslová produkce eurozóny v listopadu klesla o 0,3% meziměsíčně a o 0,2% pro celou EU. V meziročním srovnání pokles dosahuje 6,8 respektive 5,8%. Průmysl v Německu v listopadu klesl meziročně o 5%.

Negativní výhled pro eurozónu a EU na kraji minulého týdne zazněl také v reakcích analytiků v rámci WEF v Davosu. Evropa je uváděna jakožto hlavní oblast možného ekonomického poklesu v globálním měřítku.

 

Zpět