Podpora FVE v ČR

Státní podpora pro fotovoltaiku


S více než dvacetiletým zpožděním oproti vyspělým zemím se začala rozvíjet i v České republice výroba elektrické energie přímo ze slunečního záření pomocí fotovoltaických panelů. K rozšíření zájmu i mezi drobné investory a majitele rodinných domů výrazně přispěl zákon č. 180/2005 Sb. zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, který stanovil podmínky státní podpory pro tuto ekologicky významnou oblast.

Legislativa byla upravena 9.11.2010 schválením Novely zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů.

1) Garance výkupní ceny

Výrobce elektřiny dodává veškerou produkci do distribuční sítě za státem garantovanou cenu. Tato cena je smluvně garantována po dobu 20 let a to ve výši, která byla platná v době spuštění FVE. Navíc je každý rok valorizována o cca 2 až 4%.

  • a) Pokud systém elektřinu nevyrábí (noc, málo slunečního svitu), funguje elektroinstalace jako při běžném provozu v objektu bez FVE
  • b) Sluneční svit dodává dostatek energie, aby mohla být přenášena do sítě. Sluneční energie se ve fotovoltaických panelech mění na stejnosměrný elektrický proud, který je přes jištění přiveden do střídače. Pokud vstupní napětí dosáhne minimální hodnoty pro zpracování, což bývá cca 125 V, začne ho střídač převádět na síťovou střídavou hodnotu 230 V a pošle ho přes elektroměr FVE a střídavé jištění do sítě. Majitel FVE platí distributorovi veškerou energii, kterou spotřebovává a je změřena hlavním elektroměrem u rozvodné skříně a distributor naopak platí majiteli garantovanou cenu za všechnu vyrobenou energii, kterou měří elektroměr u střídače. 

2) Zelený bonus

Výrobce vyrábí elektřinu pro svou potřebu a do sítě dodává jen nespotřebované přebytky. Státem je garantován tzv. zelený bonus, který je v praxi jakousi odměnou za výrobu čisté energie. Jeho výše je opět smluvně vázána na 20 let od spuštění FVE.

V praxi mohou nastat v případě zeleného bonusu 3 případy :

  • a) Slunce nemá dostatečnou intenzitu a pro potřeby objektu je tedy energie odebírána v plné výši z distribuční sítě a hrazena spotřeba dle odečtu na hlavním elektroměru :

  • b) Slunce vyrábí elektrickou energii, ale buď nejede elektrárna na plný výkon nebo je dimenzována na celkový nižší výkon než je okamžitá spotřeba objektu. Do domácí sítě tak proudí energie jak z distribuční sítě, tak i všechna vyrobená FVE. I v tomto případě však má majitel FVE nárok na zelený bonus za každou kWh vyrobenou vlastní elektrárnou, protože nezáleží na tom, zda ji spotřebuje nebo dodá do sítě, podstatná je výroba a ta se měří hned za střídačem. Z vlastní FVE tak má tedy energii "zadarmo" plus zelený bonus a za odběr ze sítě zaplatí dle odečtu na hlavním elektroměru :
  • c) Slunce dostateční svítí a elektrárna je dimenzována pro vyšší výkon než je okamžitý odběr objektu. Ze sítě tak není žádný odběr, protože výroba kryje "domácí" spotřebu a naopak vzniká přebytek, který je "vracen" do sítě. Opět je tedy nárok na zelený bonus a navíc lze dohodnout výkupní cenu s distributorem. Na rozdíl od dotace formou garantované výkupní ceny však není distributor povinen u zeleného bonusu energii zpětně odkoupit. Například EON se výkupu nebrání a vykupuje za okolo 0,40 Kč/1 kWh. Pro možnost měření energie spotřebované i vrácené do sítě je standardní hlavní elektroměr nahrazen u systémů zelených bonusů tzv. čtyřkvadrantním :


  • Ostrovní systémy

  • Třetím a zde nepopisovaným systémem zapojení fotovoltaických panelů jsou ostrovní systémy. Jedná se o FVE, které se nepřipojují do veřejné distribuční sítě. Jedná se především o rekreační objekty apod. mimo fyzický dosah kabeláže místního distributora elektrické energie. Z fotovoltaických článků jde proud přes regulátor nabíjení a elektroměr do akumulátorů a z těch se napájí spotřebiče. Spotřebiče mohou být tedy stejnosměrné. Pro střídavé napájení je třeba opět použít měnič.